VÝBĚR PODLE POHODLÍ A ZDRAVOTNÍCH OBTÍŽÍ

Výběr chráničů sluchu podle kritéria pohodlí a zdravotních obtíží

Pohodlí

Aby zaměstnanci chrániče sluchu správně - nebo vůbec - používali, je velmi důležité brát při výběru chráničů v úvahu pohodlí a umožnit uživatelům vlastní výběr.

S výjimkou individuálních chráničů sluchu zhotovených na míru podle otisků uší je obvyklé, že čím lépe chrániče sluchu těsní, tím méně pohodlné jsou. Chrániče vkládané do zvukovodu musí těsně sedět v uších, mušlové chrániče sluchu musí těsně přiléhat k hlavě a obepínat ušní boltce. To není právě příjemné a mnoho uživatelů si z tohoto důvodu na používání chráničů sluchu nikdy nepřivykne. Konečným důsledkem může být nesprávné používání chráničů – uživatel si zavádí chrániče do uší jen mělce, aby jej netlačily, nebo má příliš volně nasazená ochranná sluchátka či přilbu. Z toho plyne snížený ochranný efekt chráničů a zvýšené riziko poškození sluchu hlukem.

Proto je velmi důležité, umožnit každému zaměstnanci výběr takových chráničů sluchu, které  nejen účinně tlumí, ale zároveň mu dobře „padnou“. Vzhledem k tomu, že v anatomii uší i hlavy mohou být značné individuální rozdíly, je nezbytné toto při výběru chráničů pro zaměstnance zohlednit a umožnit volbu z více tvarů a průměrů zátkových chráničů, podle průměru a tvaru zvukovodu.

Není neobvyklé, že tvar zvukovodů u jednoho člověka může být velmi rozdílný. V takovém případě je nutné použít do každého ucha jiný chránič, případně zvolit individuální chrániče vyrobené na míru. Ty mohou být řešením také u extrémně úzkých zvukovodů. Stejně tak je při výběru mušlových chráničů sluchu třeba zohlednit tvar hlavy a uší.

ochrana-sluchu-DLO-konchalni-s-uchytemProfesionální ochrana sluchu

Maximální možné pohodlí v kategorii zátkových chráničů sluchu poskytují individuální chrániče sluchu.

Tyto chrániče sluchu se vyrábí na zakázku podle otisků uší, na míru konkrétnímu uživateli. Díky tomu chrániče v uších dokonale "sedí", netlačí ani jinak neobtěžují. Jejich používání je - na rozdíl od pěnových „špuntů do uší“ - naprosto hygienické díky možnosti kdykoliv chrániče umýt nebo očistit, případně i vydesinfikovat. Manipulace s individuálními chrániči je velmi snadná -  jdou jednoduše zavádět do uší i vyjmout ven. Tím vším individuální chrániče sluchu přispívají ke snížení pracovního stresu a lepší pohodě pracovníků, k jejich lepší koncentraci na práci a v konečném důsledku ke zvýšení pracovní výkonnosti.

Zdravotní stav uživatele

Před výběrem jakéhokoliv chrániče sluchu by mělo být zjištěno, zda uživatel měl nebo má jakékoliv problémy se sluchem nebo zda je léčen z důvodů ušního nebo kožního onemocnění.

Osoby s bolestmi uší, podrážděným zvukovodem, výtokem z uší či ztrátou sluchu by se měly o výběru vhodných chráničů sluchu poradit s ORL lékařem, audiologem či foniatrem, neboť výběr chráničů může být omezen. Např. ušní záněty mohou být omezením pro zátkové chrániče sluchu.

Aktualizováno 19. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit