KOMUNIKACE, VÝSTRAŽNÉ SIGNÁLY

Komunikace a slyšitelnost výstražných signálů při použití chráničů sluchu

Používání chráničů sluchu může vést ke zhoršené komunikaci. Protože při ucpání uší vnímáme vlivem tzv. okluzního efektu vlastní hlas hlasitěji než za normálních okolností, je důležité, aby uživatelé chráničů zvýšili při komunikaci hlasitost své řeči.

Varovné, výstražné a vyzývací signály v hlučném prostředí by měly být zvoleny tak, aby je uživatelé chráničů sluchu mohli slyšet. Slyšitelnost signálů by měla být v praxi ověřena.

individuální chrániče sluchu ePRO-EROchrana sluchu pro muzikanty - Hi-Fi špunty do uší ER-20 maxi / EtyPlugsV pracovním prostředí, kde je důležitá srozumitelnost řeči, rozpoznání informačních zvuků a výstražných signálů, jsou vhodné chrániče sluchu s plošnou útlumovou charakteristikou (ePRO-ER, ER-20).

 

Pokud jsou hladiny hluku tak vysoké, že ruší (maskují) slyšitelnost signálů, je nezbytné přijmout další opatření, jako např. výstražná světla či vibrační desky.

Určitá pracoviště (střelnice, lomy) nebo povolání (piloti, kameramani atp.) vyžadují velmi účinnou ochranu sluchu při zachování dostatečné srozumitelnosti řeči a varovných signálů. Řešením mohou být chrániče sluchu s amplitudově závislým útlumem nebo mušlové chrániče sluchu s elektronickými komunikačními systémy.

Aktualizováno 19. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit