JAK SI CHRÁNIT SLUCH

Používejte chrániče sluchu vždy, když okolní hluk překračuje 80 dB.
 
Měřič hluku DT85AJak to poznáte, když nemáte k dispozici odborně naměřené údaje o hlučnosti daného prostředí?
 
Jako vodítko Vám může sloužit, zda můžete bez problémů komunikovat s lidmi kolem sebe.
 
Pokud musíte křičet, abyste se dorozuměli s někým, kdo je od Vás vzdálený cca 2 metry, překračuje hladina hluku bezpečnou mez 80 dB. Ideální je, koupit si hlukoměr.
 
Nemusí jít o drahý sofistikovaný přístroj pro profesionální měření. Pro orientační měření Vám výborně poslouží i cenově dostupný měřič hluku DT-85A, jaký nabízíme i v našem e-shopu.

Vlastníte-li inteligentní telefon, můžete využít některou z mobilních aplikací pro měření hluku, např. MusicSafeCheck od Alpine Hearing Protection. Aplikace měří hladinu hluku a označuje, zda se vystavujete riziku vzniku poškození sluchu vyvolaného hlukem. Přímo ukazuje, jak dlouho můžete být vystaveni naměřené hladině hluku se špunty do uší / bez špuntů do uší.

Chrániče sluchu používejte nepřetržitě a v hlučném prostředí je z uší nevyjímejte ani na dobu několika minut!

K tomu, aby byly chrániče účinné, je nutné používat je po celou dobu pobytu v prostředí s rizikem hluku. Dokonce i krátké přerušení nošení chráničů sluchu významně snižuje účinný útlum a efektivní ochranu sluchu před poškozením hlukem.
 
V extrémním hluku kombinujte zátkové chrániče sluchu s mušlovými sluchátky nebo protihlukovými přilbami, které omezují i kostní vedení zvuku.
 
Jak vybrat vhodnou ochranu sluchu Vám poradí náš Průvodce výběrem chráničů sluchu.
 

Ochrana sluchu pro muzikanty, zvukaře, DJe, clubbery, audiofily a návštěvníky koncertů

Proč a jak si chránit sluch na party a koncertech? Přečtěte si článek DJe Jay Becka s rozhovorem s MUDr. Jakubem Dršatou, Ph.D., zveřejněný na serveru techno.cz!

DJ Jay Beck:

Chraňte si sluch, ať si můžete muziku užívat celý život!

 • Noste kvalitní chrániče sluchu - vata v uších Vás neochrání!

Běžné pěnové zátky do uší mají sice vynikající útlum, ale k poslechu hudby nejsou vůbec vhodné. Jejich útlum je v mnoha případech zbytečně vysoký (až 39 dB) a zároveň výrazně zkreslují zvuk, zejména v oblasti vysokých frekvencí (f > 2000 Hz).

Na koncerty, diskotéky a do hudebních klubů se vyrábí speciální chrániče sluchu, které tlumí hlasitost hudby na příjemnou - a bezpečnou - úroveň, přitom hudba zůstává jasně slyšitelná, stejně jako konverzace. S takovými chráničí sluchu si na koncertě nebo festivalu užijete jak muziku, tak zábavu s přáteli, a nestane se Vám, abyste se druhý den probudili a neslyšeli nebo měli tinnitus (pískání, zvonění v uších).

Přitom se jedná o cenově dostupnou záležitost - viz. nenápadné a extrémně pohodlné Alpine Party Plug. Člověk mnohdy nechá za jeden večer v klubu víc :-), o víkendovém festivalu nemluvě... Navíc chrániče Vám vydrží řadu měsíců, až roky.

Pro muzikanty, DJe a další hudební profesionály nabízíme Alpine MusicSafe Classic s dvěma sadami výměnných filtrů nebo Alpine MusicSafe Pro se třemi sadami výměnných filtrů.

ePRO-ER / Elacin ERLpíte na každém detailu a vyžadujete zvuk bez zkreslení?

Máme pro Vás patentované Hi-Fi chrániče sluchu pro hudebníky ePRO-ER!

Tyto Hi-Fi špunty do uší, známé na trhu též pod značkou Elacin ER nebo Musicians Earplugs, od nás mají mimo jiné například hudebníci orchestru ND v Brně, Filharmonie Brno nebo zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

Je-li pro Vás individuální ochrana sluchu pro hudebníky ePRO-ER finančně nedostupná, existuje i univerzální verze těchto chráničů - Hi-Fi špunty do uší - ER 20 (ETYplugs).

 • Hudebníci by měli používat chrániče sluchu jak během vystoupení, tak při zkouškách.
 • Vyhýbejte se blízkosti reproduktorů
V hudebních klubech, na koncertech, festivalech, dance party - nebo např. i na sportovních akcích – se vyhněte blízkosti reproduktorů, kde může hladina hluku dosahovat extrémních hodnot - viz foto.
 
Hladina hluku v kotli - naměřeno na koncertě Sons of Seasons na Metalfestu 2011 v Plzni
Hladina hluku v kotli - 111 dB - naměřeno na koncertě Sons of Seasons na Metalfestu 2011 v Plzni.
 
 • Dopřejte svým uším pravidelný oddech v klidových zónách

Dobré je, dát si např. při návštěvě koncertu nebo hudebního festivalu pravidelnou pauzu a každou hodinu si 15 minut odpočinout v klidové zóně.


Dva tipy ze serveru www.generationdeaf.com, který vznikl s cílem vzdělávat uživatele iPodu o nebezpečí poškození sluchu hlukem a možnostech bezpečného poslechu iPodu:

 • Nastavte si hlasitost Vašeho iPodu max. na 70% výkonu. Totéž se týká i MP3 přehrávačů a dalších audio zařízení. Uvědomte si, že iPod nebo MP3 přehrávač nastavený na max. hlasitost může pro Váš sluch představovat stejnou zátěž jako hlučný průmyslový provoz. Nezapomeňte, že zvuk o hlasitosti 85 dB můžete bez rizika poškození sluchu hlukem poslouchat 8 hodin, ale zvuk o hlasitosti 100 dB pouhých 15 minut!
 • Dopřejte svým uším oddech. Ideální doba odpočinku od hluku je 24 - 48 hodin, ale přinejmenším 12 hodin je minimum nutné k zotavení sluchu od hlasitých zvuků a prevenci poškození sluchu hlukem.

Customy a custom náušníky

custom nástavce Auris AudioMilujete muziku a nedovedete si život bez sluchátek na uších nebo v uších představit? Používáte In-Ear sluchátka na pódiový nebo studiový odposlech?
 
Naše doporučení: díky dobré zvukové izolaci můžete ubrat na hlasitosti.
 
Používejte kvalitní, dobře těsnící univerzální náušníky nebo si pořiďte custom nástavce na In-Ear sluchátka. Případně rozbijte prasátko a nechte si udělat „customy“ na míru - Personal In-Ear Monitors.
 

Ochrana sluchu před impulsním hlukem pro střelce, lovce a další profese

Používejte speciální střelecké chrániče sluchu s akustickými filtry pro impulzní hluk a účinné mušlové chrániče sluchu. Zvolit můžete aktivní elektronické mušlové chrániče sluchu, které velmi účinně tlumí vnější hluk při zachování srozumitelnosti řeči.

Přečtěte si zajímavý článek ze serveru www.myslivost.cz o riziku poškození sluchu impulzním hlukem při střelbě - Proč nelovit potichu aneb jak nám střílení škodí.


Máte podezření, že se Vám zhoršil sluch?

 • Musíte si zesilovat televizi nebo rádio a všichni doma Vám vytýkají, „že to moc křičí“?
 • Zdá se Vám, že všichni kolem Váš špatně vyslovují nebo mluví příliš potichu?
 • Musíte klást doplňující otázky, abyste se domluvili?
 • Dělá Vám problémy telefonování?
 • Zvoní Vám v uších?
Neodkládejte návštěvu odborníka a nechte si sluch vyšetřit na audiologickém nebo foniatrickém pracovišti!
 
Aktualizováno 19. 3. 2016

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit