TYPY CHRÁNIČŮ SLUCHU

Pasivní chrániče sluchu

Pasivní chrániče sluchu podle svého provedení buď pohlcují nebo odrážejí zvuk. Nemají žádný přídavný mechanismus. Jejich útlum se zvyšuje spolu se stoupajícím kmitočtem.

Mušlové chrániče sluchu

Mušlové chrániče sluchu se skládají ze dvou mušlí, plně zakrývajících uši, obvykle spojených náhlavním obloukem (předepnutým kovovým nebo plastovým páskem). Mušlové chrániče sluchu mohou mít spojovací oblouk umístěný také v zátylku nebo pod bradou nebo mohou být připojeny k bezpečnostní přilbě. Náušníky mušlí jsou lemovány těsnícími dosedacími polštářky. Mušlové chrániče mohou být k dispozici v rozmezí různých velikostí.

Akustické přilby

Akustické přilby pokrývají hlavu včetně krku a brady a omezují kostní vedení zvuku do vnitřního ucha.

Zátkové chrániče sluchu

Zátkové chrániče sluchu se vkládají do zvukovodu či přes něj, aby jej utěsnily. Mohou být spojeny šňůrkou, páskou nebo spojovacím obloukem. Mohou být k jednorázovému nebo opakovanému použití. Pokud se zátkové chrániče sluchu na jedno použití použijí více než jednou, nebudou poskytovat očekávaný útlum hluku. Zátkové chrániče sluchu se vyrábí z různých materiálů, jako např. plast, silikon, guma, vosk, vata atp. Některé typy vytvarovaných chráničů mohou být k dispozici v několika velikostech. Zátkové chrániče sluchu tvarované uživatelem se vyrábí ze stlačitelných materiálů, jako jsou různé pěnové polymery. Po vložení do zvukovodu se chrániče tvarované uživatelem rozvinou na původní rozměr a tím utěsní zvukovod.

Zátkové chrániče sluchu tvarované individuálně pro uživatele

Individuální chrániče sluchu zhotovené na míru podle otisku ucha uživatele mohou vyplňovat zvukovod i boltec. Tyto chrániče sluchu poskytují maximální pohodlí a uživatelský komfort. Vyrábí se ze silikonu (měkký otoplast) nebo z akrylu (tvrdý otoplast). Některé typy na míru tvarovaných chráničů sluchu mohou být vyrobeny i v nepasivním provedení - více níže.

 

Nepasivní chrániče sluchu

Nepasivní chrániče sluchu jsou pasivní chrániče sluchu s doplňkovými funkcemi. Mohou obsahovat mechanické nebo elektronické součástky.

Chrániče sluchu s hladinovou závislostí

Chrániče sluchu s hladinovou závislostí mohou být k dispozici buď jako mušlové nebo jako zátkové chrániče. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly různý útlum podle změn hladiny akustického tlaku. Jejich hlavním úkolem je ochrana před nebezpečím impulsního nebo přerušovaného hluku, zatímco během klidových intervalů umožňují komunikaci a slyšitelnost výstražných signálů.

Chrániče sluchu s hladinovou závislostí s obvodem pro obnovu zvuku

Tyto chrániče mohou být mušlové nebo zátkové. Jsou vybaveny elektronickým systémem reprodukce zvuku. Při nízkých hladinách hluku je zvuk zachycený externím mikrofonem přenášen a zesílen reproduktorem v mušli nebo zátce. Při zvyšování hladiny externího zvuku elektronika postupně redukuje jeho přenos do chrániče sluchu.

Pasivní chrániče sluchu s hladinovou závislostí

Mušlové nebo zátkové chrániče sluchu, a to i chrániče sluchu vyrobené individuálně, s vřazeným akustickým filtrem, který umožňuje přenos nízkých hladin akustického tlaku, avšak poskytuje větší útlum vysokých hladin akustického tlaku. Některé typy na míru tvarovaných chráničů sluchu mohou být opatřeny akustickými filtry se specifickou útlumovou charakteristikou.

Chrániče sluchu s plochou frekvenční charakteristikou

Mušlové nebo zátkové chrániče sluchu s akustickými filtry poskytujícími stejný útlum zvuku v širokém frekvenčním rozsahu. Nezkreslují zvuk a umožňují bezproblémovou komunikaci.

Chrániče sluchu s aktivním snižováním hluku (ANR - Active Noise Reduction)

Mušlové nebo zátkové chrániče sluchu, a to i chrániče sluchu vyrobené na míru, s vestavěným elektronickým systémem na potlačení hluku. Jsou zvláště účinné v nízkých kmitočtech (50÷500 Hz), kde mohou být pasivní chrániče sluchu méně účinné.

Chrániče sluchu s komunikačním zařízením

Mušlové nebo zátkové chrániče, vybavené komunikačními prostředky pro příjem informací či výstražných signálů a současně zajišťující požadovaný útlum hluku. Mohou být doplněny systémem k omezení hladiny hluku.

Do kategorie chráničů sluchu s komunikačním zařízením spadají i na míru vyráběné Personal In-Ear Monitors - takzvané "In-Ear Monitory" nebo "odposlechy", používané profesionálními muzikanty, moderátory, sportovními komentátory atp.

Aktualizováno: 18. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit