JAK FUNGUJE SLUCH

Sluch je pro člověka stejně cenný jako zrak. Skutečností je, že mnoho lidí si to uvědomí, až když čelí jeho ztrátě.

Pro vnímání zvuku hraje důležitou roli tzv. Cortiho orgán, který je součástí hlemýždě vnitřního ucha a obsahuje smyslové vláskové buňky, sloužící k přeměně zvukových vln na nervové impulsy.

Sluchový orgán:
Sluchový orgán - vláskové buňky (stereocilia)
Obrázek je ze serveru The Journal of Cell Biology, http://jcb.rupress.org
 
(A) Schéma sluchového orgánu se zvýrazněným hlemýžděm (cochleou)
(B) Schéma Cortiho orgánu
(C) Mikrofotografie svazků vláskových buněk v hlemýždi po odstranění krycí membrány pořízená řádkovacím elektronovým mikroskopem. Vlevo jsou tři řádky vnějších vláskových buněk, vpravo je jedna řada vnitřních vláskových buněk.
(D) Vnější vláskové buňky ve vyšším zvětšení.
 
Vláskové buňky mají klíčový význam pro přenos zvukového signálu do mozku. Dlouhotrvající nebo velmi intenzivní hluk může choulostivé vláskové buňky zcela zničit a způsobit trvalé poškození sluchu.
 
Mikrofotografie vlevo zobrazuje zdravé vláskové buňky, vpravo jsou vláskové buňky poškozené hlukem:
Obrázek je ze serveru www.generationdeaf.com.

Přenos zvuku, což je vlastně mechanické vlnění molekul vzduchu, probíhá následovně:

Zvukové vlny jsou zachyceny ušním boltcem, postupují zevním zvukovodem, rozkmitají bubínek a přes středoušní sluchové kůstky (kladívko – kovadlinku – třmínek) jsou přeneseny na blanku oválného okénka, které odděluje střední a vnitřní ucho. Přes oválné okénko jsou vibrace přenášeny na tekutinu uvnitř hlemýždě. Vlnění tekutiny rozkmitá pružnou membránu, která podle výšky tónu ohýbá vláskové buňky v určitém úseku Cortiho orgánu. Podrážděním vláskových buněk je mechanická energie zvukových vln převedena na elektrický signál, který je sluchovým nervem přenášen ke zpracování do mozku.

Jak funguje lidský sluch - video v angličtině:
Jak funguje lidský sluch
 
Více informací o tom, jak vlastně hluk poškozuje sluch, najdete zde.

Aktualizováno 19. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit