JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT CHRÁNIČE SLUCHU

Následující zásady platí jak pro zaměstnance, tak pro použití chráničů sluchu ve volném čase.

 • Zaměstnance je nutné o správném používání chráničů vyškolit, nejlepší je individuální instruktáž. Je nutné zaměstnancům předvést, jak se chrániče správně nasazují a přizpůsobují, aby dobře seděly a těsnily. 
 • K tomu, aby byly chrániče účinné, je nutné používat je po celou dobu pobytu v prostředí s rizikem hluku. Dokonce i krátké přerušení nošení chráničů sluchu významně snižuje účinný útlum a efektivní ochranu sluchu před poškozením hlukem. 

Proto je velmi důležité zaměstnancům působivě vysvětlit důležitost správného používání chráničů sluchu a motivovat je, aby chrániče sluchu  používali.

 • Je důležité varovat uživatele před svévolnou úpravou ochranných prostředků, jako je např. provrtávání zátkových chráničů nebo sluchátek, ostřihávání ušních zátek nůžkami a jiné zásahy do jejich tvaru nebo úprava povrchu či konstrukce chráničů – např. zmenšení napružení náhlavního oblouku - s cílem získat lepší pohodlí. Tyto zásahy vždy negativně ovlivní případně zcela vyloučí ochranný efekt chráničů, stejně jako záměrná volba nepřiměřeně malých ušních zátek „aby v uších netlačily“.

Zásady pro používání mušlových chráničů sluchu

Mušlové chrániče sluchu plní svoji funkci, pouze pokud mají správně přizpůsobený náhlavní oblouk a jejich polštářky těsně přiléhají kolem uší. Tomu mohou bránit brýle, vousy (kotlety) nebo husté vlasy. Usazení chráničů je třeba dle potřeby průběžně opravovat.

Zásady pro používání zátkových chráničů sluchu

Naučit se správně nasazovat zátkové chrániče sluchu Vám možná bude chvilku trvat. Před manipulací s chrániči se vždy ujistěte, že máte čisté ruce. Chrániče do uší netlačte silou, abyste zabránili bolestivému tlaku vzduchu na ušní bubínek. Pokud se Vám nepodařilo chránič správně zavést napoprvé, nedotlačujte jej do zvukovodu, ale vyndejte a znova zasuňte do ucha. (Někdy můžete při zavádění chráničů do uší pociťovat nevolnost (pocit "na zvracení"), ale ta přejde během pár vteřin po zavedení chráničů do uší.)

Cedis_gel_pro_uzivatele_sluchadel_a_chranicu_sluchuNeocenitelným pomocníkem pro uživatele zátkových chráničů sluchu je Cedis Gel.

Cedis Gel s Aloe vera poskytuje pokožce ucha a zvukovodu jemnou péči a ochranu před podrážděním. Usnadňuje uživateli zavedení a usazení  chráničů do uší. Zároveň pomáhá zmírnit nepříjemný pocit cizího předmětu v uchu a přispívá k dobrému utěsnění. Při použití Cedis gelu nevznikají na povrchu chráničů usazeniny ztvrdlého ušního mazu, což usnadňuje jejich čištění.

Před zasunutím chráničů do uší rozetřete na povrchu chráničů nebo na vstupu do zvukovodu malou kapičku gelu. S jeho pomocí pohodlně a bezbolestně zasunete chrániče do uší a správně je usadíte. To je zásadně důležité pro dosažení maximálního útlumu chráničů. Pokud mají chrániče akustický filtr, dejte pozor, aby se gel nedostal dovnitř filtru nebo do otvoru na zvukovodovém konci chrániče.

Zavádění zátkových chráničů do zvukovodu

Chrániče musí být zavedeny do uší správně, jinak plní svoji funkci jen částečně nebo vůbec.

Při zavádění chráničů respektujte anatomii ucha - zvukovod směřuje dozadu a šikmo nahoru, stejně tedy směrujte i chrániče při jejich zasouvání do uší. Nejlépe jdou zátkové chrániče zasunout do uší, když druhou rukou kolem hlavy uchopíte ušní boltec a natáhnete jej směrem nahoru a dozadu - viz obrázek vlevo - tím se zvukovod co nejvíce narovná a "otevře"  - viz obrázek vpravo. Pomoci může i otevření úst.

zavadeni-zzátkových-chranicu-sluchu-do-usiotevreni-zvukovodu-pred-zavedenim-chranicu-sluchu

Zasuňte chrániče tak hluboko do zvukovodu, jak je to možné; stačí, když budou vyčnívat jen tolik, aby bylo možné jejich vytažení konečky prstů. Nemusíte se bát, že si při zasouvání chráničů do uší poškodíte ušní bubínek nebo chrániče nebudete moci vyjmout z uší. Výrobci vychází při konstrukci chráničů z délky lidského zvukovodu a v zasunutí chráničů až k bubínku Vám zároveň brání druhý záhyb zvukovodu. Postupujte podle návodu k použití, který může být buď slovní nebo obrázkový.

penove-spunty-do-usi-priprava-pred-vlozenim-do-usi.Pěnové chrániče před zasunutím do zvukovodu srolujte otáčivým pohybem mezi palcem a ukazovákem na co nejmenší průměr a co nejrychleji vsuňte co nejhlouběji do ucha.

Lamelové chrániče nesmíte do ucha "cpát" - při zavádění do zvukovodu je třeba chráničem lehce otáčet a lamelám "vyhovět", abyste dosáhli pohodlného usazení. K zavedení lamelových chráničů může být u výrobku přiložený aplikátor, který určitě zkuste použít.

zavadeni-lamelovych-chranicu-do-zvukovodu

individualni-ochrana-sluchu-spravne-usazeni-v-uchuIndividuální chrániče sluchu ve zvukovodovém provedení obvykle vklouznou hladce samy na své místo.

Pokud máte individuální chrániče sluchu v boltcovém provedení, je nezbytné věnovat pozornost zavedení "háku" tvarovky do záhybu ušního boltce, jak znázorňuje obrázek vpravo.

Výbornou pomůckou pro uživatele zátkových chráničů sluchu je Cedis Gel.

Jak poznáte, že máte chrániče sluchu správně zavedené?

Při čelním pohledu do zrcadla by neměly být chrániče vidět, rozhodně nesmí trčet z uší. 

Při bočním pohledu by měly být chrániče zasunuté co nejvíce ve zvukovodu - viz spodní obrázek.

Když zkusíte třít prsty o sebe v blízkosti ucha, neměli byste nic slyšet. Zároveň, když zkusíte promluvit, svůj vlastní hlas slyšíte zesíleně.

Usazení chráničů je třeba v případě potřeby průběžně opravovat - některé typy ušních zátek mohou při žvýkacích pohybech úst a mluvení nebo v důsledku pocení postupně vyjíždět z uší.

špatně

spatne-a-spravne-zavedene-spunty-do-usi

správně

 

O tom, že ne každý ví, jak "špunty od uší" správně používat, svědčí např. tato fotografie z rekonstrukce středověké bitvy v polské Nyse.

Jak nepoužívat špunty do uší :-)
Repro foto se svolením: Tomáš Kelar, www.thomuv.blog.cz

Vyjmutí chráničů z uší

Chrániče vyndávejte z uší pomalým otáčivým pohybem, abyste nenásilně uvolnili jejich utěsnění. Rychlým vytažením chráničů z uší byste mohli v uchu vytvořit bolestivý podtlak. Pokud máte problém s vyjmutím chráničů z uší, zkuste druhou rukou táhnout za ušní lalůček směrem dolů a přitom několikrát co nejvíc otevřít ústa. Můžete také zkusit zatlačit zezadu na ušní kanál. Pokud by se Vám přece jen stalo, že Vám chránič nepůjde z ucha vyndat, navštivte ORL lékaře, který chránič bezbolestně vyjme.

Údržba, hygiena, kontrola

 • Chrániče sluchu musí být pravidelně udržovány a čištěny (případně dezinfikovány) podle pokynů výrobce. Znečištění chráničů může mít vliv na jejich útlum a může způsobit podráždění pokožky nebo vznik ušního zánětu. 
 • Zátkové chrániče sluchu smí používat vždy pouze jeden uživatel. Při manipulaci s chrániči by měl mít uživatel čisté ruce.
 • Jednorázové zátkové chrániče sluchu by měly být skutečně použity jen jednou, protože s opakovaným použitím ztrácí útlum.
 • Zátkové chrániče na opakované použití musí být v souladu s návodem po každém použití řádně očištěny od ušního mazu a dalších nečistot, v případě potřeby vydezinfikovány, a uloženy v čistém, suchém, uzavíratelném obalu.
 • Je-li nutné, aby mušlové chrániče sluchu používalo více osob, musí být chrániče před každým použitím hygienicky očištěny. Je také možné použít hygienické návleky na dosedací polštářky, ale je třeba brát v úvahu možnost snížení útlumu chráničů.
 • V případě, že dojde při používání chráničů sluchu k podráždění pokožky, jejímu odření nebo jiným potížím v oblasti uší, uživatel chráničů by měl vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
 • Používání zátkových chráničů může vést k zatlačování ušního mazu (cerumenu) do zadní části ušního kanálu a časem zcela zneprůchodnit zvukovod. Je proto vhodné nechat si uši pravidelně zkontrolovat a dle potřeby vyčistit od ORL lékaře. (Člověk by si - dle doporučení lékařů - neměl ucho sám čistit hlouběji, než kam dosáhne špičkou malíčku - to jest tam, kam bezpečně vidí.)

Čištění chráničů sluchu

Chrániče sluchu pro opakované použití je nezbytné po každém použití očistit od ušního mazu a dalších nečistot.

K tomuto účelu slouží čisticí spraye a vlhčené čisticí ubrousky Cedis, kterými chrániče nejen očistíte, ale zároveň i vydezinfikujete. To je důležité z hlediska prevence ušních zánětů, zejména pokud nosíte chrániče sluchu velmi často a několik hodin v kuse.

Veškeré prostředky k údržbě chráničů sluchu nabízíme v našem e-shopu.

Kontrola chráničů sluchu

Chrániče sluchu musí být pravidelně a často kontrolovány, aby mohly být vyřazeny ty, které jsou poškozeny mechanicky, elektricky, únavou materiálu, úmyslně či jinak.

 • U mušlových chráničů nesmí být zdeformovány hlavové oblouky. Dosedací polštářky je nutné vyměnit, jakmile ztrácí svůj tvar, pružnost nebo jeví známky opotřebení (praskliny).
 • Zátkové chrániče sluchu k opakovanému použití mohou jevit únavu materiálu, být natržené, mhou mít utržené lamely nebo být jinak poškozené.
 • Individuální chrániče sluchu mohou prasknout v důsledku únavy materiálu nebo přestat těsnit v důsledku změn tvaru zvukovodu, např. při velké změně váhy uživatele.

Aktualizováno 19. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit
Nesouhlasím