ÚTLUM CHRÁNIČŮ SLUCHU

Parametry chráničů sluchu a jejich vliv na výkon

Výkon chráničů závisí hlavně na jejich schopnosti útlumu zvuku. Útlum chráničů může být definován následujícími parametry, uváděnými výrobcem:

  • střední hodnota útlumu - Mf
  • směrodatná odchylka - Sf
  • útlum ve vysokých kmitočtech - H (> 2 kHz)
  • útlum ve středních kmitočtech - M (0.5÷2 kHz)
  • útlum v nízkých kmitočtech - L (< 0.5 kHz)
  • jednočíselné hodnocení útlumu - SNR (Single Number Rating)

Nejpřesnější hodnocení útlumu zvuku poskytuje "střední hodnota útlumu". Tento parametr uvádí útlum hluku v každém kmitočtovém pásmu v rozsahu 125 Hz až 8 000 Hz.

* Střední hodnota je stanovena pomocí laboratorních měření prováděných s 16 posluchači, což znamená, že je třeba brát v úvahu rovněž směrodatnou odchylku. Směrodatná odchylka je statistický údaj, který ukazuje, jak těsně je dotyčných 16 různých naměřených hodnot útlumu zvuku seskupeno kolem hodnoty střední.

Hodnoty HML naznačují, o kolik decibelů je vysokofrekvenční, středněfrekvenční nebo nízkofrekvenční hluk dotyčnými chrániči sluchu účinně tlumen.

Jednočíselné ohodnocení SNR uvádí, o kolik decibelů se sníží hladinu hluku za chráničem sluchu při použití dotyčných chráničů sluchu. (Na trhu se můžete setkat i s hodnotou NRR (Noise Reduction Rating), používanou v USA.)

Někteří výrobci chráničů sluchu uvádějí také předpokládané hodnoty ochrany APV (Assumed Protection Value) stanovené dle normy EN 24869-1. Hodnotu APV odečtěte od hladiny hluku naměřené na příslušné frekvenci - aby byly konkrétní chrániče bezpečné pro použití v daném prostředí, musí být výsledek po odečtení APV nižší než 85 dB.

Aktualizováno: 18. 3. 2016.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit