INFORMACE K EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

KOLIK DECIBELŮ ŠKODÍ

Riziko poškození sluchu hlukem závisí na hladině akustického tlaku a trvání expozice. Jednoduše řečeno: na síle hluku a době, po kterou se v hluku pohybujete.

Hladina akustického tlaku se vyjadřuje v decibelech (dB) a souvisí se zvukovou energií. Protože decibelová stupnice je stupnicí logaritmickou, platí, že když se zvuková energie nebo doba expozice zdvojnásobí, zvýší se hladina akustického tlaku o 3 dB a naopak. Jinak řečeno: každé 3 dB představují dvojnásobek/polovinu předchozí/následující hodnoty.

Hodnoty hluku se vyjadřují ekvivalentní hladinou akustického tlaku A, jednotkou je dB.

Přípustná denní dávka hluku

Ekvivalentní hladina akustického tlaku A Limit pro expozici nechráněného sluchu
Hodiny Minuty Vteřiny
  85  dB 8    
  88 dB 4    
  91 dB 2    
  94 dB 1    
  97 dB - 30  
100 dB - 15  
103 dB -   7 30
106 dB -   3 45
109 dB -   1 53
130-140 dB - - <1

Tabulka je převzatá z webu Národního ústavu pro bezpečnost práce a zdraví USA (NIOSH).

Zvláštní nebezpečí pro sluch představuje impulzní neboli rázový hluk. Jde o krátce trvající velmi hlasité zvuky (impulzy), trvající méně než jednu sekundu, následované intervalem s nízkým hlukem (např. výstřel, údery bucharu, nýtovačky, děrovačky nebo výsekového lisu). Lidský sluch není schopen přizpůsobit se těmto zvukům, jež mohou být velmi bolestivé. Impulzní hluk může způsobit okamžité těžké trvalé poškození sluchu - viz odkaz Jak hluk poškozuje sluch.

Na druhou stranu, hladiny hluku od 80 do 120 dB nemusíte vnímat přímo bolestivě - jejich riziko spočívá v tom, že si ani neuvědomujete, že je Váš sluch v ohrožení.

Hluk je všudypřítomný

Ne každý si uvědomuje, jak vysokému riziku poškození sluchu hlukem jsme vystaveni každý den při činnostech, které běžně vykonáváme ve volném čase doma, na zahradě, při sportu nebo různých koníčcích – viz obrázek.

Zdroje hluku - hladiny hluku v dB

Typickým příkladem je dlouhodobý poslech velmi hlasité hudby – časté návštěvy diskoték, rockových koncertů, hudebních festivalů, technoparty nebo poslech hudebních přehrávačů na max. výkon.

Hluk na rockovém koncertě je mnohdy na úrovni hlučného průmyslového závodu, kde by všichni zaměstnanci museli automaticky používat chrániče sluchu. Se "špunty do uší" se však na rockovém koncertě setkáte spíše výjimečně.

Přitom čísla jsou alarmující - pouhých 15 minut strávených v hluku o hladině 100 dB představuje pro sluch stejnou zátěž, jako 8 hodin v prostředí o hladině hluku 85 dB - viz tabulka výše, což je hladina hluku, od které jsou zaměstnanci podle zákona POVINNI používat při práci chrániče sluchu.

Argumenty typu: "nepotřebuji žádnou ochranu - jsem na hluk zvyklý", "chodím na koncerty roky a pořád slyším skvěle", "špunty do uší jsou trapné a obtěžují mě" případně "jestli ohluchnu, začnu nosit sluchadla pro nedoslýchavé..." neobstojí.

Platí to samozřejmě jak pro hudební fanoušky, tak pro muzikanty a DJe, pro něž je sluch pracovním nástrojem...


Rady, jak si chránit sluch před poškozením hlukem, najdete zde.

Aktualizováno 19. 3. 2016

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit
Nesouhlasím